ДО
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
ОТ
ДАУД АЛЯОВЛУ – КМЕТ НА ОБЩИНА ЦАР КАЛОЯН
Относно: Приемане на Краткосрочна програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми енергийни източници и биогорива на Община Цар Калоян за 2019 - 2022 година, и Дългосрочна програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми енергийни източници и биогорива на Община Цар Калоян за 2019 - 2029 година.
Настоящите програми за насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) на Община Цар Калоян за периода 2019 - 2022 година, и 2019-2029 годена, са израз и продължение на политиката за устойчиво развитие на Община Цар Калоян и общинската програма за енергийна ефективност. Регионалните цели и тяхното постигане гарантират изпълнението на ангажиментите в национален мащаб и са определящи за устойчиво европейско развитие.
Общинските политики за насърчаване и устойчиво използване на местния ресурс от ВЕИ са важен инструмент за: Осъществяване на националната политика и стратегия за развитие на енергийния сектор, за реализиране на поетите от страната ни ангажименти в областта на опазване на околната среда и за осъществяване на местно устойчиво развитие.
Общинските програми са разработени в изпълнение на задълженията на Община Цар Калоян по Закона за енергията от възобновяеми източници /ЗЕВИ/ - за разработване на дългосрочни и краткосрочни програми за насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и биогорива в община Цар Калоян и съгласно чл. 9 от закона се приема от Общински съвет гр. Цар Калоян.
Съгласно Чл. 10. (1) от ЗЕВИ, Кметът на общината разработва и внася за приемане от общинския съвет общинска дългосрочна и краткосрочна програми за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива в съответствие с Националния план за действие за енергията от възобновяеми източници (НПДЕВИ).
Законодателната рамка за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници се определя от следните по-важни нормативни документи:
Общинските програми са разработени за периоди: Краткосрочна програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми енергийни източници и биогорива на Община Цар Калоян за 2019 - 2022 година и Дългосрочна програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми енергийни източници и биогорива на Община Цар Калоян за 2019 - 2029 година, и са в съответствие с указанията на Закона за енергията от възобновяеми източници /ЗЕВИ/, а именно:
- Реализирането на мерките по енергоспестяване и използването на ВЕИ има неоспорим икономически и екологичен ефект, привлекателна е и все още свободна ниша за инвестиране и свободенбизнес.
- Ключов елемент за постигането на тези цели е разработването и внедряването на инвестиционни проекти. Това изисква познаване на приоритетите, нуждите и стремежите на общината, което е и фактор за създаване на повече работни места, за повишаване на конкурентността, за подобряване на социалния статус и опазване здравето на хората. Ето защо съдействието и подпомагането на процесите на инвестиционното проектиране и изграждане на обектите рефлектират върху сигурното енергопроизводство, енергоснабдяване и опазване на околнатасреда.
- Изпълнението на Общинските програми по енергийна ефективност и насърчаване на използване на ВЕИ е задължителна част от поетите ангажименти на държавата в областта на ЕнергийнатаЕфективност.
- Предвиждането на мерки ще допринесат за изпълнението на индикативните цели за енергийни спестявания и за устойчиво енергийно развитие на община Цар Калоян като развиваща се община, с ниско потребление на енергия, редуцирани въглеродни емисии и съхранена околна среда.
- Осигурена широка обществена подкрепа за изпълнението на общинската програма за насърчаване използването на ВЕИ.
- Установяване на трайно публично-частно партньорство между общината и частния сектор.
- Въведено управление на енергията на територията на общината.
- Намаляване на годишния разход на енергия от населението средно с 10%
- Намаляване на емисиите парникови газове с 10%.
- Подобрен комфорт на обитаваните сгради.
Възможностите за финансиране на конкретните мерки по програмите са подробно описани в тях. Общината може да кандидатства за финансиране на инвестиционните инициативи по действащите оперативни програми.
Програмите има отворен характер и в целия си срок на действие ще се усъвършенства, допълва и променя в зависимост от новопостъпилите данни, обстоятелства, инвестиционни намерения и финансови възможности.
Предлаганите проекти на Програми са разработени в съответствие с Европейското законодателство в областта на ВЕИ – Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на съвета от 23 април 2009 г. за насърчаване използването на енергия от ВЕИ и с Българското законодателство- Закон за енергията от възобновяеми източници.
Съгласно чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове, във връзка с чл. 77 от АПК, проектите на програмите са публикувани на интернет страницата на Община Цар Калоян, с което се предоставя възможност на заинтересованите лица да направят своите предложения и становища.
Предвид гореизложеното предлагам Общински съвет гр. Цар Калоян на основание чл. 76, ал. 3 от АПК, при спазване изискванията на чл. 26, ал. 2 и чл. 28 от Закона за нормативните актове, чл. 9 и чл. 10 от Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) и чл. 21 , ал. 1, т. 12, и ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, да приеме следното
Р Е Ш Е Н И Е:
Настоящето решение да бъде изпратено на Кмета на Община Цар Калоян и Областния управител на област Разград в 7 – дневен срок от приемането му.
Настоящето решение подлежи на оспорване в 14–дневен срок след обявяването му пред Административен съд гр. Разград по реда на АПК.
Съгласувал:
Гл. юрисконсулт Е. Халил
ДАУД АЛЯОВЛУ
Кмет на Община Цар Калоян