МОТИВИ
За изменение на Наредба № 6 за управление на общинските пътища
На основание чл. 26, ал. 2 от Закона за нормативните актове предлагам проект за изменение на Наредба № 6 за управление на общинските пътища.
Мотиви за проекта:
Констатирана е незаконосъобразност на разпоредбите на чл. 21, ал. 4, чл. 22, чл. 24, ал. 2, чл. 27, чл. 29, ал. 2, чл. 33, чл. 66, чл. 67 и чл. 68 на Наредба № 6 за управление на общинските пътища:
Разпоредбата на чл. 21, ал. 4 на Наредба № 6 не съответства на последното изменение на чл. 8, ал. 3 от Наредбата за специално ползване на пътищата, която е нормативен акт от по-висока степен, поради което несъответствието трябва да бъде отстранено.
Според чл. 24, ал. 1 от общинската наредба разрешението за специално ползване на пътя чрез експлоатация на търговски крайпътен обект и пътни връзки към него се издава по искане на заинтересуваното лице при изпълнени условия в разрешението за специално ползване, чрез изграждане на търговски крайпътен обект и пътни връзки към него и е задължително условие за издаване на разрешение за ползване по смисъла на Глава единадесета от ЗУТ.
Съгласно ал. 2 на чл. 24 на Наредба № 6, към искането заинтересованото лице прилага удостоверение за актуално състояние на съдебната регистрация.
В разпоредбата се съдържа изискване, което е отменено и като такова противоречи на нормата на чл. 14 на Наредбата за специално ползване на пътищата, поради което разпоредбата трябва да бъде отменена.
С предвидените санкции в нормите на чл. 66, чл. 67 и чл. 68 от общинската наредба се стеснява приложното поле на Закона за пътищата, тъй като в него са предвидени санкции в значително по-висок размер. Наредба № 6 трябва да съответства на Закона за пътищата и ЗАНН, които са нормативни актове с по-висока степен съгласно чл. 15, ал. 1 от ЗНА, поради което разпоредбите следва да бъдат отменени.
Във връзка с горното е изготвен проект за изменение на Наредба № 6 за управление на общинските пътища.
Финансови и други средства, необходими за прилагането на новата уредба-не са необходими;
Проект на Наредба за изменение на Наредба № 6 за управление на общинските пътища със следното съдържание:
І. В чл. 21, ал. 4 се правят следните изменения и допълнения:
„Разрешението за специално ползване по ал. 2 е валидно за срок от две години и се издава по образец съгласноприложение № 1 на Наредба за специално ползване на пътищата”.
ІІ. Отменя се чл. 22 като вместо него създава нов със следното съдържание: „Към искането за издаване на разрешение за специално ползване заинтересуваното лице прилага:
1. удостоверение за наличие или липса на публични задължения по чл. 87, ал. 6 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК);
2. копие от документа за платена такса за издаване на разрешението;
3. копие от скицата (визата) за проектиране, с която се определят местоположението на обекта и пътната връзка към него, включително спрямо съседните поземлени имоти;
4. становище на органите на Министерството на вътрешните работи;
5. съгласуван технически проект - част "Пътна" и "Организация на движението".
ІІІ. В чл. 24, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
„Разрешението за специално ползване на пътя чрез експлоатация на търговски крайпътен обект и пътни връзки към него се издава по искане на заинтересуваното лице след приключване на производството почл. 21, ал. 3и при изпълнени условия в разрешението за специално ползване на пътя чрез изграждане на търговски крайпътен обект и пътни връзки към него. Към искането се прилага координатен регистър на площта на обекта и връзките към него в координатна система Българска геодезическа система 2005”.
Отменя се чл. 24, ал. 2.
ІV. Отменя се чл. 27 като вместо него се създава нов със следното съдържание:
„Към исканото разрешение за специално ползване по чл. 26 заинтересуваното лице прилага:
1. удостоверение за наличие или липса на публични задължения по чл. 87, ал. 6 ДОПК;
2. копие от документа за платена такса за издаване на разрешението;
3. съгласуван работен проект от администрацията, управляваща пътя, или декларация-съгласие за изграждане на рекламно съоръжение, съответстващо на определен типов проект, съгласно чл. 13, ал. 3 на Наредбата за специално ползване на пътищата;
4. нотариално заверено съгласие от собственика на земята, когато рекламното съоръжение се изгражда в обслужващите зони на пътя, копие на документ за собственост и актуална скица на имота;
5. протокол за предварителен оглед от администрацията, управляваща пътя, органите на Министерството на вътрешните работи и заинтересуваното лице. В протокола се съдържат и мерки за безопасност в съответствие с изискванията на Техническите правила за приложение на ограничителни системи за пътища по републиканската пътна мрежа”.
V. В чл. 29, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
„Разрешението за специално ползване на пътя чрез експлоатация на рекламно съоръжение се издава по искане на заинтересуваното лице при изпълнение на условията в разрешението за специално ползване чрез изграждане на рекламно съоръжение. Разрешението за специално ползване на пътя чрез експлоатация на рекламно съоръжение се вписва в публичен регистър, воден от администрацията, управляваща пътя, под съответен регистрационен номер”.
Отменя се ал. 2 като вместо нея се създава нова със следното съдържание:
„Към искането заинтересуваното лице прилага констативен протокол за изграденото рекламно съоръжение. В случаите, когато искането за издаване на разрешение за експлоатация на рекламни съоръжения в обхвата на пътя и в обслужващите зони е подадено по електронен път, констативният протокол за изграденото рекламно съоръжение се подава на хартиен носител”.
VІ. Отменя се чл. 33 като вместо него се създава нов със следното съдържание:
„Към искането за издаване на разрешение по чл. 31 заинтересуваното лице прилага:
1. декларация по образец на администрацията, управляваща пътя, с която се заявява, че при необходимост от изместване на съоръжението заявителят ще извърши това за собствена сметка;
2. удостоверение за наличие или липса на публични задължения по чл. 87, ал. 6 ДОПК;
3. копие от документа за платена такса за издаване на разрешението;
4. съгласуван от администрацията, управляваща пътя, технически или работен проект за съответния вид специално ползване на пътя, както и становище от органите на Министерството на вътрешните работи за част "Пътна" и част "Организация на движението";
5. документ за собственост и скица на имота, за нуждите на който се изгражда съоръжението, а при сключен договор за присъединяване между съответното експлоатационно дружество и лицето, за чиито нужди се изгражда съоръжението, се представя само копието от договора;
6. нотариално заверено пълномощно на представителя на лицето, за чиито нужди се издава разрешението за специално ползване на пътя, в случаите, когато искането не се подава лично”.
VІІ. В чл. 66, ал. 1 се правят следните изменения и допълнения:
Наказват се с глоба от 200 до 500 лв. физическите лица, които извършат или разпоредят да бъдат извършени следните дейности в обхвата на пътя:
….
7. движение с непочистени от кал машини;
8. превозване на мокри товари, с които се овлажнява платното за движение;
Изменя се ал. 2: При повторно нарушение по ал. 1 глобата е от 500 до 1000 лв.
VІІІ. В чл. 67, ал. 1 се правят следните изменения:
„Наказват се с глоба от 1000 до 5000 лв., ако деянието не представлява престъпление, физическите лица, нарушили разпоредбите за забраната за строителство в ограничителните зони и извършване на действия извън специалното ползване, както и нормалното функциониране на водоотводните съоръжения или които извършват или наредят да бъдат извършени следните дейности”:
Отменят се бук. „в” и „г”.
Изменя се т. 6: „разкриване на кариери на разстояние, по-малко от 300 м от оста на пътя и на по-малко от 1000 м от мостовете, без разрешение на администрацията, която управлява пътя”.
Изменя се ал. 2: „При повторно нарушение по ал. 1 глобата е от 2000 до 7000 лв.”
ІХ. Изменя се чл. 68: В случаите, когато на нарушенията почл. 66ичл. 67са извършени от юридически лица и еднолични търговци, се налага имуществена санкция в размер от 1000 до 5000 лв.
Гюнай Узунали
Председател на ОбС - Цар Калоян